بنارویه کجاست ؟

بنارویه از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

پرش به: ناوبری, جستجو

بنارویه
بنارویه
اطلاعات کلی نام رسمی: بنارویه کشور: ایران استان: فارس شهرستان: لارستان
بخش: بنارویه
مردم
جمعیت ۱۲۰۰۰
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا: ۱۱۴۶ متر

بَنارویه شهری است در بخش بنارویهشهرستان لارستان استان فارس در جنوب ایران. بنارویه در ۱۸ کیلومتری بخش جویم واقع شده‌است، تاسال ۱۳۸۳جزئی از بخش جویم بوده ولی از این سال به بعد تبدیل به بخش مرکزی شده‌است.

[ویرایش] جمعیت

جمعیت بنارویه حدود ۱۲۰۰۰ تفر می‌باشد که بنام دلیران جنوب معروف هستند. درآمد مردم اکثرا از کشاورزی دادوستد و سفر به کشورهای حوزهخلیج فارس می‌باشد، به طوری که بنارویه دربین شهرهای لار به قطبی از بازرگانی تبدیل شده‌است و روزانه تعداد زیادی ازافراد روستاهای دیگر برای خرید کالاهای خود به بنارویه می‌آیند.

[ویرایش] آثار باستانی

از آثار باستانی بنارویه خندق معروف که با دیوارهایی به ارتفاع ۱۲ متر و با خشت و گل ساخته شده‌است که عمر آن به دوران قبل از اسلام برمی گردد از آثار دیگر شاه نشین نقاره خانه که بربالای کوه شاه نشین که با ارتفاعی درحدود ۲۰۰۰متر ساخته شده‌است همچنین قلعه اسماعیلیه و چاه‌های معروف که دربالای کوه حفرشده و معروف به دولو می‌باشند که هنوز هیچ کس از عمق آن بااطلاع نمی‌باشد و همچنین کاروانسرای عباسی که توسط شهرداری و شورای شهر در دست تعمیر بوده واحتمالاً تبدیل به بازار مرکزی گردد. تعداد ۷ مسجد ۳ حسینیه و باشگاه ورزشی بیمارستان در دست احداث می‌باشد آب آشامیدنی مردم از چاه حفرشده با همیاری مردم در کولون جویم که از طریق لوله کشی به بنارویه می‌رسد دین مردم اسلام و دارای مذهبجعفری می‌باشند زبان مردم به لهجه اچمی یا همان پارسی لارستانی که لهجه مردم جنوب ایران است می‌باشد.

[ویرایش] منبع

  • چون یکی از نظرات از مسجدی در  شهر بنارویه بود برای آشناتر شدنمان با این شهر یا روستا اطلاعات فوق را در وبلاگ قرآنیهایم قرار دادم که بیشتر با کشورمان آشنا شویم
/ 0 نظر / 41 بازدید